Alphabet’in isimlendirme konusunda kötü seçimler yaptığını geçen Kasım’da yayına aldığı ‘YouTube Music Key’ örneğinde görmüştük. Spotify, Rdio ve Apple Music gibi rakipleri kısa isimlerle ön plana çıkarken YouTube Music Key fazla bir isim olarak değerlendirilmişti.

Bu ismin yakında değişeceğini Andorid Police’te yapılan habere göre en son çıkan Android güncellemesinde ‘YouTube Red’ ismine dönüştüğünü düşünülüyor.

YouTube’da video izlerken bir anda kapattığınızda veya başka uygulama açtığınızda bildirimler bölümünde uygulamanın arka planda çalıştığını gösteriyor.

youtube red

Google gelecek hafta büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Yeni Nexus telefonların ve güncellenmiş Chromecast’lerin ön planda olacağı etkinlikte YouTube Red hakkında da daha fazla bilgi edineceğimizi umut ediyoruz.

Music Key duyurulduğundan itibaren yani yaklaşık olarak bir yıldır beta sürecinde. Bu servisin yeni pazarlama olgusu için bir basamak olduğu düşünülüyor. Yüksek bütçeli reklamlarla ön plana çıkan Apple Music’e rağmen daha güzel bir isimlendirme ile bu servisin daha iyi bir yere ulaşacağını düşünüyorum.

youtube red 3

Şimdilik servis YouTube videolarını akıllı cihazlarımıza kaydetmeye ve internetsiz ortamda videolarımızı izlemeye yarayacak. Ayrıca bütün Google Play Music özelliklerini de kullanmamızı sağlayacak.